Zajímavá místa v okolí

Čertovy hlavy

Adresa:  Želízy

Nadmořská výška:  250 m.n.m.

Výlet za sochami Václava Levého. Dvě obří hlavy čertů vytesané do pískovcové skály kdysi strašívaly kolemjdoucí. Každá je velká kolem deseti metrů. Někdo v nich vidí vodníka s čarodějnicí, jiný si představuje ony zmiňované čerty.

Hrad Kokořín

Adresa:  Kokořín

Nadmořská výška:  328 m.n.m.

Nedaleko Mělníka se kromě zajímavého souboru skal rozprostírá hrad, který je svým způsobem jedinečný. Středověký hrad z konce 14. století s působivou, 38 metrů vysokou věží, která tvoří stěžeň pomyslného korábu, jež silueta hradu může připomínat.

Zámek Mělník

Adresa:  Mělník

Město:  Mělník

Zámek je nejvýznamnější památkou města Mělník. Je ověnčen bohatou historií a ve známost vešel především svými rozsáhlými vinnými sklepy. Původně dřevěný hrad z 9. století byl přestaven na románský kamenný, ten pak na gotický kamenný hrad ze 13. století. V 16. století podstoupil hrad renesanční přestavbu. Svou raně barokní úpravu, která se konala v 17. století si zámek drží až dodnes. d roku 1949 mají ve vlastnictví původní majitelé, Lobkowitczové, kteří zpřístupnili rozsáhlou galerii s díly významných umělců.

 

Regionální muzeum Mělník

Adresa:  nám. Míru 54

Město:  Mělník

Regionální muzeum Mělník sídlí v domě čp. 54 na mělnickém náměstí Míru. Jedná se o bývalý kapucínský klášter, původně gotický měšťanský dům, který pochází z 2. poloviny 14. století. V historickém interiéru se zachovaly původní nástěnné malby a pod objektem se nachází gotické sklepy. Muzeum se specializuje na historii výroby kočárků v České republice a vinařství v Čechách.

Hora Říp

Město:  Rovné

Nadmořská výška:  459 m.n.m.

Důležitý orientační bod v rovinaté krajině, významná hora našich dějin. Již z dáli velmi dobře viditelná čedičová kupa je v našich myslích nejvíce spjata s praotcem Čechem, který poté, co vystoupal na vrchol, pravil onu památnou větu o zemi zaslíbené. Na jejím vrcholku je románská rotunda sv. Jiří. Odtud byl také v roce 1868 slavnostně vyzdvižen základní kámen pro Národní divadlo. Říp se považuje za symbol české národní nezávislosti.

 

Soutok Vltavy a Labe

Adresa:  Nad Soutokem, Mělník

Město:  Mělník

Vrázova vyhlídka na soutok je oblíbeným místem setkání. Kromě pěkného pohledu na Vltavu (kolmá) a Labe (rovnoběžná) zde totiž prakticky začíná přibližně tříkilometrová cesta po žluté turistické značce, která vede k technické památce v podobě historických zdymadel. 

Zámek Veltrusy

Adresa:  Veltrusy

Obec:  Veltrusy

Nadmořská výška:  236 m.n.m.

Kdysi jistě nádherné barokní sídlo Chotků, vybudované v první polovině 18. století. Zámecký klasicistní park o rozloze 3000 hektarů skrývá čtyři pavilony, umělou jeskyni, sochu sfingy, boha Martha a novogotický Červený mlýn. 

Hrad Houska

Adresa:  Houska 1

Obec: Houska

Hrad založen v dekádě 1270-1280 Přemyslem Otakarem II., a to téměř souběžně s blízkým Bezdězem, dokonce stejnou stavební hutí. Hrad vyrostl v lokalitě původně dřevěného, později kamenného hradiště (konec 9. století), které vévoda Pšovanů Slavibor založil pro svého syna Houseka. V roce 1924 hrad kupuje prezident Škodových závodů, senátor pan Josef Šimonek. Po opravách byl až do roku 1939 užíván jako letní a reprezentační sídlo rodiny. Poté byl hrad, díky své poloze v Sudetech, do roku 1945 využíván německou armádou, od roku 1950 zde byl umístěn archiv Státní knihovny v Klementinu.

Cyklostezky v okolí Liběchova

Kokořínsko - cykloturistická část která zaujímá stejnojmenná chráněná krajinná oblast, která je nejbližším přírodně hodnotným cílem na sever od Prahy. Je zde pestrý reliéf pískovcových skal v hlubokých údolích protkaný vulkanickými suky, které v dávné minulosti nadzvedly vrstvu pískovců nad sebou a díky své odolnosti převyšují okolní krajinu a jsou často vyhlídkovými místy.

Tipy na výlety se nabízí již od Liběchova po modré směrem na Želízy kde můžete navštívit již zmiňované „Čertovy hlavy“ a další skalní útvary jako devítimetrový had, který míval v zádech sekeru. Ve zdejším borovém lese se kdysi rády vyhřívaly zmije, možná odtud čerpal inspiraci autor soch Václav Levý. Dále můžete pokračovat směrem na Dolní Zimoř až ke Hradu Kokořín. Zpět můžete přes Vysokou odkud se naskýtá nádherný pohled do údolí ovocných sadů přes Strážnici, Rymáň až zpět do Liběchov… 

Výškovými profily tratí, kilometráží a značenými cyklostezkami je okolí Liběchova lákavým cílem cykloturistů všech kategorií !

Rychlý kontakt

Rezidence Liběchov
Liběchov 121
277 21 Liběchov


E-mail:

recepce@rezidence-libechov.cz

Telefon: 315 650 000

Mobil: 733 578 155

Kontaktní formulář

Jméno
Příjmení
Telefon
Email
Text

Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel osm a jedna 

Tripadvisor

Facebook